Aktualnie niemal każde przedsiębiorstwo w pewnym stopniu korzysta z rozwiązań informatycznych. Niektóre w ogóle nie mogą się bez nich obejść. Aby zapewnić biznesowi ciągłe działanie, większość firm korzysta ze wsparcia IT, jednak jaka forma współpracy daje najwięcej korzyści? Firma IT? Współpraca z freelancerem? Zatrudniony informatyk? Poznań daje wiele możliwości. Dowiedz się, jakie są ich wady i zalety.

Własny informatyk? Poznań stoi fachowcami?

Poszukując fachowej obsługi IT dla swojego przedsiębiorstwa, możesz wybierać spośród trzech różnych opcji. Jedną z nich jest współpraca z freelancerem. Firma nie ponosi wtedy kosztów utrzymania eksperta na stanowisku pracy. Usługi może też świadczyć zatrudniony w zakładzie pracy informatyk. Poznań jest miastem, w którym funkcjonują także specjalistyczne firmy IT, ale która z opcji jest najkorzystniejsza?

Podejmując decyzję, warto uwzględnić kilka czynników:

  • Dostępność – etatowy informatyk będzie tylko do Twojej wyłącznej dyspozycji, jednak żeby zapewnić ciągłość opieki w firmie, powinieneś zatrudnić na tym stanowisku pracy co najmniej dwie osoby (na wypadek choroby lub urlopu jednego z pracowników). Współpracując z zewnętrzną firmą, możesz liczyć na zespół ekspertów, którzy zajmują się Twoim biznesem cały czas.
  • Limity zadań lub godzin – jeśli wybierzesz zewnętrzną firmę, musisz się liczyć z ograniczonym czasem pracy na rzecz Twojej organizacji. Warto na etapie tworzenia ustaleń omówić kwestie związane z ewentualnym wsparciem po przekroczeniu konkretnej liczby godzin lub ze sposobem zagospodarowania tych niewykorzystanych.
  • Komunikacja – kiedy masz własnego informatyka, często komunikacja opiera się na przejściu z pokoju do pokoju. Niektóre firmy IT oferują zindywidualizowane kanały komunikacji z dedykowanymi opiekunami, dzięki czemu nie musisz oczekiwać w nieskończoność na infolinii.
  • Utrzymanie stanowiska pracy – zatrudniając firmę informatyczną do obsługi swojego biznesu, zyskujesz dostęp do specjalistycznych usług bez konieczności inwestowania w wyszkolenie własnego informatyka. Warto zwrócić uwagę na to, że w niektórych przypadkach przedsiębiorstwa zatrudniają oddzielnych pracowników do utrzymania poszczególnych rozwiązań, co oznacza, że w praktyce każde z tych stanowisk powinno być zdublowane.

Zalety współpracy z zewnętrzną firmą IT

Dla większości firm korzystnym rozwiązaniem może okazać się outsourcing usług IT. W takim przypadku zewnętrzna firma informatyczna zajmuje się zadaniami związanymi z administrowaniem sieci komputerowych i sprzętu komputerowego. Przedsiębiorcy wybierający tę możliwość mogą liczyć na elastyczne formy współpracy. Zakres zadań oraz cele współpracy ustalane są na samym jej początku, a taka współpraca niesie za sobą szereg zalet.

Zgrany zespół specjalistów
Dzięki dostępowi do grupy fachowców o różnorodnej specjalizacji zyskujesz sprawne rozwiązanie problemów o różnej genezie. Nie musisz się także przejmować ewentualnymi nieobecnościami pracowników IT zatrudnionych wewnątrz swojej firmy. Wybierając współpracę z firmą IT, możesz skupić się na działaniach wynikających bezpośrednio z działalności realizowanej przez Twoje przedsiębiorstwo, zamiast martwić się niedziałającą siecią czy sprzętem IT.

Doświadczenie zgromadzone podczas pracy w wielu różnorodnych projektach 

Firmy IT realizują dużą liczbę projektów i świadczą usługi związane z utrzymaniem systemów informatycznych w wielu różnych przedsiębiorstwach. Przekłada się to na bogate doświadczenie w zakresie rozwiązań stosowanych w firmach o rozmaitej specyfice. Znajomość rozwiązań stosowanych w różnych branżach pozwala na dostosowanie lub wdrożenie nowych narzędzi, które pomogą Ci optymalizować procesy w Twojej firmie. 

Oszczędność

Decydując się na zatrudnienie eksperta IT wewnątrz swojej firmy, musisz zapewnić mu odpowiednio dostosowane miejsce pracy. Zatrudnianie w swoim przedsiębiorstwie informatyka wiąże się także z kosztami podnoszenia kwalifikacji czy urlopów. W przypadku współpracy z firmą informatyczną płacisz wyłącznie za zrealizowane godziny pracy.

Możliwość korzystania z zewnętrznej infrastruktury firmy IT

Do zadań wykonywanych przez zespół specjalistów IT należy m.in. konfiguracja sieci komputerowych i baz danych. Nasza firma IT udostępnia swoim klientom swoje serwerownie w celu zabezpieczenia ważnych danych czy dokumentów przed zniszczeniem, czy zgubieniem. Współpraca z firmą informatyczną to także szybszy dostęp do sprzętu niezbędnego dla działania przedsiębiorstwa. IT.Cogitech dostarcza kompletne stanowisko pracy już na drugi dzień roboczy, dzięki czemu nowi pracownicy mogą szybko rozpocząć wykonywanie swoich obowiązków.

Legalność oprogramowania

Zespół IT zajmie się legalnością Twojego oprogramowania oraz jego aktualizacją. Każda firma musi posiadać niezbędne licencje oraz dowód nabycia w oprogramowania w sposób legalny. W przypadku outsourcingu usług IT zajmie się tym wykwalifikowana kadra. Warto powierzyć to zadanie grupie doświadczonych informatyków, ponieważ brak wymaganych uprawnień czy licencji może skutkować grzywną lub nawet konfiskatą sprzętu IT, a to znowu może w znacznym stopniu zakłócić pracę Twojego przedsiębiorstwa. 

Dlaczego warto skorzystać z usług firmy IT?

Współpraca z zewnętrzną firmą IT pozwala na redukcję kosztów związanych z utrzymaniem ciągłej pracy systemu. Usługi informatyczne świadczone przez zespół ekspertów dają dostęp do najnowszych technologii i pozwalają na sprawną eksploatację systemów odpowiedzialnych za funkcjonowanie Twojego biznesu. W przypadku grupy specjalistów istotną korzyścią jest także ich różnorodne doświadczenie. Kolektywne rozwiązywaniu problemów znacząco przyspiesza wszelkie procesy naprawcze.

Korzystając z usług firmy informatycznej, nie musisz posiadać doświadczenia i specjalistycznej wiedzy z zakresu urządzeń techniki komputerowej (jak w przypadku samodzielnego zatrudniania tego typu pracownika). Przedsiębiorstwo realizujące usługi IT zadba o to za ciebie. Wsparcie całej firmy IT daje Ci także regularne raporty oraz dokumentacje przeprowadzanych procesów, co zapewnia informacje na temat funkcjonowania sieci i sprzętu komputerowego.

Jakie rozwiązanie niesie za sobą najwięcej korzyści? Zaangażowanie zewnętrznej firmy IT, a może zatrudniony informatyk? Poznań daje możliwości skorzystania z obu tych opcji, jednak współpraca z wyspecjalizowanym zespołem IT z pewnością pomoże ograniczyć koszty obsługi IT, zachowując przy tym wysoki poziom świadczeń.