IT.Cogitech > Usługi informatyczne Poznań > Audyt informatyczny

Zapraszamy do współpracy

Zadzwoń do nas!

+48 577 016 221

Napisz do nas!

it@cogitech.pl

Adres:

Grunwaldzka 43/5, 60-784 Poznań

Audyt informatyczny - dlaczego warto go przeprowadzać?

Audyt informatyczny czasami zdaje się przedsiębiorcom zbędnym wydatkiem. Jest to błędne podejście. Drobna jednorazowa oszczędność może kosztować firmę fortunę. Rezultatem uszkodzenia oprogramowania lub urządzeń, wycieku danych czy kradzieży ważnych zasobów cyfrowych może być nie tylko konieczność dodatkowych inwestycji, ale także zrujnowanie wizerunku. To zaś może oznaczać koniec firmy. Audyt IT pozwoli Ci zapobiec takim kryzysom.

Jak przebiegają audyty IT realizowane przez IT.Cogitech?

Audyt informatyczny przebiega w kilku etapach. Szczegółowej ocenie poddawane są różne aspekty działania przedsiębiorstwa związane z wykorzystaniem sieci, programów oraz urządzeń, takich jak komputery i smartfony służbowe.

Musisz mieć świadomość, że firmy IT na rynku oferują różne rodzaje audytu informatycznego, np. audyty SEO. Kompleksowy audyt IT przeprowadzany przez IT.Cogitech obejmuje:

  • Analizę dokumentacji
  • Analizę stanu faktycznego w serwerowni oraz biurach
  • Analizę systemową zabezpieczeń (teoretyczną ocenę bezpieczeństwa systemu informatycznego)
  • Testy penetracyjne (identyfikacja słabych punktów systemu zabezpieczeń, symulacja włamań)
  • Testy kontrolne (sprawdzanie poprawności instalacji i konfiguracji systemu)

Ocenie poddaje się nawet najdrobniejsze szczegóły, tak aby zapobiec wszelkim możliwym ryzykom. Nasi eksperci przyglądają się uważnie dokumentacji architektury sieci, planom sieci fizycznej, planom backupów i planom kryzysowym na odzyskiwanie danych, spisom uprawnień z datami nadania, opisówkom przewodów i sprzętu sieciowego.

„W 2021 roku audyty bezpieczeństwa systemu informacyjnego przeprowadziło 45,2% ankietowanych średnich przedsiębiorstw i 22,8% małych przedsiębiorstw”

Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2022

Niektóre firmy obawiają się, że podczas audytu informatycznego mającego na celu sprawdzenie bezpieczeństwa, może dojść do przypadkowego uwrażliwienia systemów na ataki. Uspokajamy – podczas testowania bezpieczeństwa i wydajności systemów nasi eksperci nie łamią żadnych zabezpieczeń. Przeprowadzają jedynie symulacje i teoretyczną ocenę zabezpieczeń. Nie wprowadzają też żadnych zmian, jedynie formułują zalecenia.

Zagrożenia fizyczne

Współcześnie wszyscy wypatrują zagrożenia w cyberatakach. Zabezpieczenie się przed nimi jest bardzo ważne, ale jest jeszcze prawdopodobieństwo innego rodzaju problemów - tych natury fizycznej. Pożary, zalania, kradzieże - ich konsekwencjami mogą być równie wysokie koszty, jak w przypadku wycieku danych. 

Co jest więc ważne na tym etapie infrastruktury informatycznej? Audytor systemów IT sprawdza:

  • organizację serwerowni - rozmieszczenie poszczególnych urządzeń i uporządkowanie sprzętu,
  • zabezpieczenia antywłamaniowe - odpowiednie środki ochronne w postaci np. podwójnego zamknięcia drzwi (np. na klucz i kod),
  • zabezpieczenia przeciwpożarowe - powinny być zgodne ze standardami przeciwpożarowymi i przeciwprzepięciowymi, a opisówki i dokumentacja powinna być kompletna,
  • inne uwarunkowania lokalne - eksperci ocenią ryzyko różnych niezależnych od nich zagrożeń, np. zalania serwerowni.

Własna serwerownia to duży wydatek. Nie warto ryzykować uszkodzenia lub kradzieży sprzętu. W trakcie audytu informatycznego doświadczony zespół IT.Cogitech upewni się, że Twoje serwery są dobrze zabezpieczone.

Ataki sieciowe, komunikacyjne i przecieki informacyjne

Kiedy już upewnimy się, że fizycznie nasza infrastruktura informatyczna jest zabezpieczona, pora na kolejne etapy audytu IT. Konieczne jest zabezpieczenie sieci WiFi, do której łączą się urządzenia pracowników firmy. Siedzibę przedsiębiorstwa odwiedza wiele osób – klienci, partnerzy, dostawcy usług. Trzeba upewnić się, że nie uzyskają oni dostępu do wewnętrznych zasobów firmy (danych, dysków, drukarek itp.).

„82% przedsiębiorstw wierzy, że firmowe zespoły do spraw cyberbezpieczeństwa zdołają wykryć zagrożenia i właściwie zareagować”

Cyberbezpieczeństwo 2023, raport ITwiz

Co sprawdzamy w trakcie tego typu audytu bezpieczeństwa? Wszystko od najprostszych spraw, takich jak odpowiednie hasło, po ochronę przed osobami, które mogłyby podjąć próbę skanowania i podsłuchu sieci. Nie można zapominać o tym, że w dzisiejszych czasach firmy korzystają z wielu usług od zewnętrznych dostawców. W ramach realizacji audytu bezpieczeństwa zespół IT.Cogitech sprawdzi, czy w procesach pobierania plików, korzystania z poczty i innych usług zastosowano odpowiednie dobre praktyki i zabezpieczenia.

 „42% firm na świecie doświadczyło w 2022 roku wzrostu liczby ataków wymierzonych w ich zasoby informacyjne”

Cyberbezpieczeństwo 2023, raport ITwiz

Audyt bezpieczeństwa systemów powinien się zakończyć zweryfikowaniem, czy przedsiębiorstwo stosuje odpowiednią zaporę w postaci firewalla sprzętowego lub software’owego. Niezbędne jest opracowanie procedur zabezpieczania oprogramowania i baz danych.

Audyt bezpieczeństwa systemów powinien się zakończyć zweryfikowaniem, czy przedsiębiorstwo stosuje odpowiednią zaporę w postaci firewalla sprzętowego lub software’owego. Niezbędne jest opracowanie procedur zabezpieczania oprogramowania i baz danych.

Awarie techniczne

Małe i średnie organizacje rzadko kiedy mają plany kryzysowe jakiegokolwiek rodzaju. Bez nich należy jednak uznać poziom bezpieczeństwa za dosyć niski. Backupy danych, plany odzyskania utraconych informacji i monitoring baz danych to elementy niezbędne dla poprawnego działania firmy. Audyt informatyczny pomoże Ci zweryfikować, czy masz taką liczbę planów awaryjnych, która dostatecznie zabezpieczy Twoje zasoby.

Błędy ludzkie

Niemal wszystkie dobre zabezpieczenia mogą okazać się zawodne, kiedy w grę wchodzi czynnik ludzki. Audyt informatyczny nie może go wykluczyć, ułatwia jednak wychwycenie niewłaściwości w zarządzaniu zadaniami i funkcjonowaniu firmy. Zagrożenie danych i oprogramowania nie wynika zawsze ze złej woli. Bardzo często nieznajomość systemów, dobrych praktyk w zakresie cyberbezpieczeństwa czy brak profesjonalnej opieki nad siecią prowadzi do utraty zasobów cyfrowych. 

W trakcie audytu informatycznego sprawdzimy, czy dokumentacja firmowa jest przechowywana na odpowiednio chronionych dyskach i serwerach. Zapobieganie dostępowi niepożądanych osób do danych jest równie ważne, jak zabezpieczenie plików przez celową modyfikacją plików. Ważne jest także regularne aktualizowanie systemów i monitorowanie sieci.

Audyt IT i co dalej?

Przeprowadzenie audytu IT to dopiero początek. Po zakończeniu tego procesu organizacja powinna działać zgodnie z zaleceniami przekazanymi przez firmę informatyczną. Wdrożenie niezbędnych procedur i poprawienie zabezpieczeń w oparciu o szczegółowy raport sporządzony przez ekspertów pozwoli Ci uniknąć problemów z bezpieczeństwem w przyszłości. Chętnie pomożemy Ci dokładnie przeanalizować stan Twoich systemów i urządzeń. Co więcej, jeśli potrzebujesz wsparcia, nasz zespół może asystować Ci we wdrażaniu wytycznych lub zrealizujemy je w ramach oferowanej przez IT.Cogitech obsługi informatycznej.

Zapraszamy do współpracy

Zadzwoń do nas!

+48 577 579 300

Napisz do nas!

it@cogitech.pl

Adres:

Grunwaldzka 43/5, 60-784 Poznań

Darmowy audyt i wycena wsparcia IT

    Zapraszamy do współpracy

    Zadzwoń do nas!

    +48 577 016 221

    Napisz do nas!

    it@cogitech.pl

    Adres:

    Grunwaldzka 43/5, 60-784 Poznań

    Skip to content